২০০২ চনত নৰেন্দ্ৰ মোদীক ফ্ৰেমৱৰ্ক কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ আঁৰত কংগ্ৰেছ সভানেত্ৰী ছোনিয়া গান্ধী , মোদীক লজ্জিত কৰিবলৈ ছোনিয়াৰ নিৰ্দেশত আহমেদে তিস্তাক ধন দিছিল বুলি বিজেপিৰ অভিযোগ

22
২০০২ চনত নৰেন্দ্ৰ মোদীক ফ্ৰেমৱৰ্ক কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ আঁৰত কংগ্ৰেছ সভানেত্ৰী ছোনিয়া গান্ধী , মোদীক লজ্জিত কৰিবলৈ ছোনিয়াৰ নিৰ্দেশত আহমেদে তিস্তাক ধন দিছিল বুলি বিজেপিৰ অভিযোগ
ষ্টাফ ৰিপ’ৰ্টাৰ, দূৰ্নীতিৰ দৰ্পন, ১৬ জুলাই: ২০০২ চনত গুজৰাটত গোধৰাৰ পিছত সংঘটিত হোৱা সংঘৰ্ষ সন্দৰ্ভত ভুৱা তথ্য প্ৰদান কৰাৰ বাবে গুজৰাট আৰক্ষীয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল সামাজিক কৰ্মী তিস্তা শেটলাবাদক। কংগ্ৰেছ সভানেত্ৰী ছোনিয়া গান্ধীৰ নিৰ্দেশত ২০০২ চনৰ গোধৰাৰ পিছৰ দাঙ্গাত তেতিয়াৰ গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীক জড়িত কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰ চলিছিল। শনিবাৰে বিজেপিয়ে এই অভিযোগ উত্থাপন কৰে। শনিবাৰে বিজেপিৰ মুখপাত্ৰ সম্বিত পাত্ৰই কয় যে নৰেন্দ্ৰ মোদীক লজ্জিত কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰত ছোনিয়া গান্ধী জড়িত আছিল। তেওঁৰ নিৰ্দেশত আহমেদ পেটেলে (গুজৰাটৰ প্ৰয়াত কংগ্ৰেছ নেতা, যি ছোনিয়াৰ ৰাজনৈতিক সম্পাদক আছিল) মোদীৰ চৰকাৰৰ ক্ষতি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। প্ৰসংগক্ৰমে শুকুৰবাৰে আহমেদাবাদত গুজৰাট আৰক্ষীৰ বিশেষ তদন্তকাৰী দলে দাখিল কৰা শপতনামাত গোধৰাৰ পৰৱৰ্তী সংঘৰ্ষৰ পিছত গুজৰাটত বিজেপি চৰকাৰক লজ্জিত কৰিবলৈ ধৃত সমাজকৰ্মী তিস্তা ছেতালবাদে প্ৰয়াত কংগ্ৰেছ নেতা পেটেলৰ পৰা ৩০ লাখ টকা লৈছিল। ছোনিয়াৰ নিৰ্দেশত এই ষড়যন্ত্ৰ কৰা হৈছে বুলি সাম্বিতে অভিযোগ কৰে। ২০০২ চনৰ গুজৰাট দাঙ্গাত গুলবাৰ্গ ছ’চাইটিৰ হত্যাকাণ্ডৰ গোচৰত ‘এছআইটি’ই তেতিয়াৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মোদীকে ধৰি কেইবাজনো লোকক ক্লিন চিট দিছিল। উচ্চতম ন্যায়ালয়ত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল। শেহতীয়াকৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এই গোচৰ খাৰিজ কৰিছে। তদুপৰি গুজৰাট সংঘৰ্ষ সম্পৰ্কীয় কোনো ভুৱা তথ্য তিষ্টাই দাখিল কৰিছে নে নাই সেই বিষয়ে তদন্ত কৰিবলৈ কয়। ইয়াৰ পিছতে গুজৰাট আৰক্ষীৰ সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী শাখাই মুম্বাইলৈ গৈ তীষ্টাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে। প্ৰসংগক্ৰমে ২০০২ চনৰ গুজৰাটত সংঘটিত দাঙ্গাত ক্ষতিগ্ৰস্ত পৰিয়ালসমূহৰ লগত তীষ্টা বহুদিনৰ পৰাই আছে। সেই পৰিয়ালসমূহকো তেওঁ আইনী সাহায্য আগবঢ়াইছিল। যোৱা ২৫ জুনত গুজৰাট আৰক্ষীৰ সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী শাখাই তীষ্টাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাক লৈও ৰাষ্ট্ৰপুঞ্জাই উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰে। ফলত আন্তৰ্জাতিক মঞ্চত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ চৰকাৰ কিছু অস্বস্তিকৰ বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। আহমেদ পেটেল আৰু তিস্তাৰ বিৰুদ্ধে এছ আই টিৰ সতেজ অভিযোগক সমালোচনা কৰি শনিবাৰে কংগ্ৰেছে এক বিবৃতিত কয় যে এছ আই টি মূলতঃ ৰাজনৈতিক বিৰোধীৰ বিৰুদ্ধে মোডীৰ প্ৰতিশোধ লোৱাৰ অস্ত্ৰ। আসনখনে নিজৰ মালিকৰ আদেশত নাচিছে।